uz-logo-pion-2.png

Prawo

Prawo jednolite magisterskie

Studia jednolite magisterskie

Studia na kierunku prawo przygotowują do podejmowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie usług prawnych, mediacji, pozwalają na zdobycie wiedzy prawniczej dającej kwalifikacje do prowadzenia działalności gospodarczej. Absolwenci studiów są gotowi do podjęcia pracy zawodowej w szczególności w placówkach administracji państwowej, samorządowej i w przedsiębiorstwach, a także do kontynuowania rozwoju zawodowego w ramach aplikacji sądowej, prokuratorskiej, adwokackiej, notarialnej i radcowskiej. 

Absolwent studiów magisterskich na kierunku prawo posiada umiejętności językowe w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów, zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Koordynator praktyk

Dr Michał Zieliński. Źródło: archiwum Wydziału

Dr Michał Zieliński
E-mail : m.zielinski@wpa.uz.zgora.pl 

Kierunki studiów:
Prawo I i II rok - stacjonarne i niestacjonarne

Dr Piotr Sobański. Źródło: archiwum Wydziału

Dr Piotr Sobański
E-mail : p.sobanski@wpa.uz.zgora.pl 

Kierunki studiów:
Prawo III i IV rok - stacjonarne i niestacjonarne

Terminy odbywania i wymiar godzin praktyk zawodowych

Kierunek Prawo

  • semestr 2 (180 godzin)
  • semestr 4 (180 godzin)
  • semestr 6 (180 godzin) 
  • semestr 8 (180 godzin)

Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z opisem dostępnym w systemie SylabUZ: sylabuz.uz.zgora.pl

Dodatkowe informacje

 

Praca dyplomowa za zgodą Dziekana może być napisana w jednym z języków kongresowych.

1. Wybór seminarium/tematu pracy dyplomowej

Wybór pracy dyplomowej dokonywany jest z wcześniej zatwierdzonej listy. Studenci proszeni są o wybór tematu pracy magisterskiej oraz zgłaszanie jej do promotora. 

Promotorzy powinni wysłać skompletowaną listę tematów prac dyplomowych wraz z wyznaczonymi recenzentami do Sekretariatu Wydziału do 28 lutego

Istnieje możliwość doprecyzowania tematu i uściślenia zakresu pracy dyplomowej w drodze indywidualnej konsultacji z potencjalnym promotorem.

Uznaje się za dopuszczalną rezygnację z wybranego przez studenta seminarium dyplomowego oraz zmianę promotora pracy dyplomowej w terminie nie późniejszym niż dzień 15 listopada pierwszego roku akademickiego, w którym seminarium zostało rozpoczęte.

Pliki do pobrania

2. Przygotowanie pracy dyplomowej

>>>Zasady dotyczące składania pracy dyplomowej oraz warunki dopuszczenia do egzaminu dyplomowego

Aktualne wnioski do pobrania

1. Podanie o przesunięcie terminu złożenia pracy dyplomowej

2. Oświadczenie o oryginalności pracy

3. Oświadczenie o udostępnianiu pracy dyplomowej

można znaleźć na stronie COSu w zakładce Prace dyplomowe.

Pliki do pobrania

2. Przygotowanie pracy dyplomowej

>>>Zasady dotyczące składania pracy dyplomowej oraz warunki dopuszczenia do egzaminu dyplomowego

Aktualne wnioski do pobrania

1. Podanie o przesunięcie terminu złożenia pracy dyplomowej

2. Oświadczenie o oryginalności pracy

3. Oświadczenie o udostępnianiu pracy dyplomowej

można znaleźć na stronie COSu w zakładce Prace dyplomowe.

Pliki do pobrania

4. Złożenie pracy dyplomowej

Termin złożenia pracy dyplomowej upływa 30 czerwca. Po przekroczeniu tego terminu student zobowiązany jest do złożenia w BOS 1 podania do Dziekana Wydziału o przesunięcie terminu złożenia pracy dyplomowej. Podanie musi być zaopiniowane przez promotora i powinno zawierać informację o stopniu zaawansowania pracy.

5. Egzamin dyplomowy

Egzamin dyplomowy przeprowadzany jest w formie ustnej. Na pisemny wniosek studenta egzamin może zostać przeprowadzony w jednym z języków kongresowych. 

Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną przez Dziekana, w skład której wchodzą: przewodniczący, promotor, recenzent oraz sekretarz.

Egzamin składa się z czterech pytań:

  • 1 losowo wybrane przez studenta pytanie ogólne (pytanie losowane przez studenta z puli pytań),
  • 2 losowo wybrane przez studenta pytania szczegółowe w zależności od Katedry (pytania losowane przez studenta z puli pytań),
  • 1 pytanie związane z tematem pracy (pytanie ustalone przez Komisję).

Warunkiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich czterech pytań.

Odpowiedzi na pytania są oceniane przez egzaminatorów, odrębnie każde pytanie. Ocena z egzaminu dyplomowego ustalana jest jako średnia arytmetyczna zgodnie z zasadą: mniej niż 3,25 – dostateczny; 3,25÷3,74 - dostateczny plus; 3,75÷4,24 - dobry; 4,25÷4,74 - dobry plus; 5; 4,75÷5,00 - bardzo dobry.

Zgodnie z Regulaminem studiów ocenę końcową na dyplomie stanowi średnia ważona (zaokrąglona do 2 miejsc po przecinku) składająca się z ½ średniej ocen ze studiów, ¼ średniej z oceny pracy dyplomowej oraz ¼ wyniku egzaminu dyplomowego). Ocena ta ustalana jest zgodnie z zasadą: mniej niż 3,30 – dostateczny; 3,30÷3,69 3,5 - dostateczny plus; 3,70÷4,09 – dobry; 4,10÷4,49 - dobry plus; 4,50÷4,89 - bardzo dobry; od 4,90 – celujący.

Wynik ogłaszany jest przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej w obecności dyplomanta i członków komisji.

W przypadku niezaliczenia egzaminu stosuje się zasady opisane w Regulaminie Studiów UZ.

Pliki do pobrania

6. Dyplom

Na wniosek absolwenta złożony we właściwym Biurze Obsługi Studenta uczelnia wystawia zaświadczenie o stanie odbytych studiów wyższych.

Dyplom, który nie został odebrany przez absolwenta osobiście w terminie uzgodnionym z Biurem Obsługi Studenta (nie późnej niż 25 dni po egzaminie dyplomowym) zostanie przesłany za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres korespondencyjny absolwenta. Pełna dokumentacja przebiegu studiów jest dostępna we właściwym Biurze Obsługi Studenta przez dwa lata po ukończeniu studiów. Po tym okresie dokumenty zostaną przekazane przez właściwy BOS do Archiwum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18