Podstawą realizacji edukacyjnej strategii jakościowej jest spełnianie oczekiwań studentów poprzez kształcenie ich na wysokim europejskim poziomie oraz przekazywanie wiedzy przydatnej w praktyce gospodarczej z zastosowaniem nowoczesnych środków edukacyjnych.
Wydział realizuje cele kształcenia przez ciągłe doskonalenie nauczycieli akademickich i procesów nauczania oraz przekazuje wiedzę ogólnoekonomiczną. Wykształca umiejętności rozumienia zjawisk gospodarczych i zdarzeń ekonomiczno – finansowych oraz przeprowadzania analiz ekonomiczno – finansowych podmiotów gospodarczych, badań sprawozdań finansowych i oceny rentowności inwestycji. Celem nadrzędnym jest przygotowanie do efektywnej pracy w instytucjach finansowych, administracji publicznej, przedsiębiorstwach lub do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Absolwent powinien posiadać wszechstronną wiedzę ekonomiczną oraz być przygotowany do wykonywania zawodu ekonomisty – specjalisty w dziedzinie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Powinien być przygotowany do przeprowadzania analizy dostępnych lub tworzonych informacji wspierających podejmowanie racjonalnych decyzji osadzonych w kanonach nauk ekonomicznych. Absolwent powinien być przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach (publicznych i pozarządowych) – głównie na stanowiskach operacyjnych – w kraju i za granicą. Powinien posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Powinien umieć poruszać się swobodnie w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej. Powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia.
Dyżur koordynatora praktyk: (korzystając z Google Meet; kod spotkań: )
Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z opisem dostępnym w systemie SylabUZ: sylabuz.uz.zgora.pl
Praca licencjacka powinna mieć charakter badawczy, aplikacyjny, projektowy lub oceniający praktykę w świetle teorii. Praca powinna składać się z wyraźnie wydzielonej części teoretycznej i praktycznej.
W pracy student powinien wykazać się umiejętnością:
Zaleca się, aby praca spełniała następujące wymagania:
Studia II stopnia na kierunku Ekonomia na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego trwają 2 lata (4 semestry). Kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Pozwalają na zdobycie zaawansowanej wiedzy z przedmiotów ekonomicznych, matematycznych i prawnych, która umożliwi absolwentom opracowywanie przez nich analiz ekonomicznych, świadczenie usług doradczych, podejmowanie racjonalnych decyzji w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu zasobów (ludzkich, finansowych, rzeczowych i informacyjnych) przez jednostki sektora prywatnego lub publicznego. Osoby, które ukończą studia II stopnia Ekonomii będą również wyposażone w umiejętność wykorzystania wiedzy ekonomicznej w praktyce. Spektrum ich kompetencji zawodowych poszerzy się także o: identyfikowanie, gromadzenie, analizowanie i prezentowanie danych ekonomicznych, nawiązywanie i utrzymywanie współpracy z podmiotami i instytucjami ekonomicznymi oraz społecznymi. Zyskają też umiejętności menedżerskie, w tym zarządzania zasobami ludzkimi, komunikowania się tworzenia i zarządzania zespołami w połączeniu z umiejętnością podejmowania decyzji w warunkach ryzyka i na podstawie właściwej interpretacji danych. Istotne jest również to, że absolwenci II stopnie Ekonomii będą przygotowani do realizacji koncepcji kształcenia przez całe życie.
Student wybiera specjalność, której ukończenie poszerzy jego kompetencje zawodowe:
Dyżur koordynatora praktyk: (korzystając z Google Meet; kod spotkań: )
Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z opisem dostępnym w systemie SylabUZ: sylabuz.uz.zgora.pl